Rozhovor: Jakub, studium hudební produkce, Dundalk

15. 1. 2023
Rozhovor: Jakub, studium hudební produkce, Dundalk

Ahoj, jmenuji se Jakub Mečkovský, pocházím z Olomouce a studuji druhý ročník oboru Music and Audio Production na Dundalk Institute of Technology v irském městě Dundalk.


Prozradíš, co studuješ za obor, a proč sis ho vybral?

Na Dundalk Institute of Technology jsem si jako obor zvolil hudební produkci. Hudba je věc, která mě zajímá už odmala. Na střední škole jsem se pořád nudil, bylo mi jasné, že nic ze školou vyučovaných informací nevyužiji. Věděl jsem totiž, že chci dělat hudbu.


Mezi jakými zeměmi či univerzitami jsi váhal během přihlašování, a proč sis nakonec vybral zrovna Dundalk?

O studiu v zahraničí jsem se dozvěděl úplnou náhodou. Zavolala mi jedna paní a zeptala se, jestli mám zájem studovat mimo republiku. Sice jsem řekl, že spíše ne, ale poté jsem u nás v Česku nenašel žádnou školu, která by mi vyhovovala. Proto jsem pak zavolal zpátky, že zájem mám. Můj obor však nabízela v Irsku jen jediná univerzita, a tak o výběru nebylo pochyb.


Jak dlouho bys řekl, že Ti trval celý přihlašovací proces?

Přibližně kolem dvou až tří měsíců. Agentura, se kterou jsem si studium zařizoval, se mi snažila pomoct s vyřizováním nezbytností, ale stejně se celý proces trochu natáhl.


Co bylo pro Tebe v rámci přijímacího procesu nejtěžší?

Obor jsem měl jasný, věděl jsem přímo, co chci. V Irsku je jiný systém, dalo by se říct, že se ani nedělají přijímačky. Studenti se dostávají na univerzitu spíše na základě CAO (naše maturita).

Tím pádem pro mě byla maturita klíčová. Další věc byl grant (stipendium), na které jsem čekal asi půl roku. Stále jsem se ohledně financí musel domlouvat se zástupci z irského školství, což bylo dost vyčerpávající.


Splňují zatím Tvá studia očekávání, které jsi od nich měl?

Záleží jak v čem. Škola byla pro mě zatím dost jednoduchá. Skoro celý první rok jsem se vlastně neučil, ale je to nejspíše díky tomu, že se hudbě věnuji odmalička.

Čekal jsem studium na škole složitější, ale přístup učitelů je skvělý. Jsou jako kamarádi a celkově moc neřeší formality. Celá výuka je hodně praktická, nejsou to dlouhé přednášky, což je super.

Město docela pokulhává. Myslel jsem si, že to bude taková druhá Olomouc, ale je to malinké městečko, kde je univerzita a tím to hasne. Nejsou tu moc hudební příležitosti a celkově se zde moc akcí neodehrává. Jinak v rámci školy je i posilovna, bazén, whirlpool, sauna a podobně. Tyto možnosti navíc jsou velmi příjemné.


Jak moc jsi spokojený s kvalitou výuky?

Já osobně mám pohodu, ale každý to vnímá jinak. Byl jsem na Erasmu v Londýnu, kde výuka byla úplně o něčem jiném. Moc jsem si to tam užil a popravdě se mi moc nechtělo zpět do Dundalku (dodal Jakub s úsměvem, pozn. red.).

Ale taky je velký rozdíl mezi prvákem a druhákem. Vlastně celý druhý rok jsem byl zatím pryč, takže teď teprve uvidím, jak na tom jsem. Kdybych měl spokojenost ohodnotit body, dal bych sedm z deseti.


Máš pocit, že Tě studium rozvíjí i v jiných oblastech, než jen přímo oborovými znalostmi?

Určitě. Především jsem začal být samostatný. Člověk se musí postarat sám o sebe, nakupovat, zařizovat dokumenty atd. Všechno, co si nezařídím, nemám. Tento přístup mi ale připadá skvělý, velmi mě baví.


Líbí se Ti irský Dundalk? Jaké jsou jeho klady a zápory?

Samotný Dundalk se mi osobně moc nelíbí, chtěl bych jinam. Co se týče celé země, Irsko je skvělé, lidé jsou hodní a vstřícní.

Auta tu jezdí vlevo, ale na to si časem zvykne každý. Nejvíc mi na Irsku vadí počasí. Pořád tu prší a je zataženo. Nejprve jsem si říkal, že na počasí nezáleží a že mě to neovlivní, ale leze to trochu do mysli. Člověk musí počítat se vším a být připraven.


Jak často se dostaneš zpět do Česka? Vyhovuje Ti to, nebo bys preferoval cestovat častěji?

Irsko není zas tak daleko, let trvá přibližně dvě a půl hodiny. Domů se dostanu vždy během zimních a letních prázdnin, ale občas i častěji. Letěl jsem domů i na Velikonoce, a jelikož mám přítelkyni z Česka, otočil jsem se tu vícekrát, nebo i ona přiletěla za mnou.


Co bys vzkázal studentům, kteří váhají, zda se do zahraničí přihlásit, nebo ne?

Stojí to za to, určitě je studium v zahraničí super zážitek. Není nic špatného na tom vyjet na rok a pak si říct, že to není pro tebe. Zkušenosti jsou k nezaplacení, navíc získáte naprosto jiný pohled na svět. Musíme si v životě rozšířit obzory a tohle je úžasná příležitost, jak toho docílit. Počasí dělá hodně, i to mějte při rozhodování na mysli. Peníze a budoucí plat jsou další věc, na kterou je třeba myslet.


Máte podobné zkušenosti, o které se chcete podělit, nebo nějaké otázky ke studiu v zahraničí? Napište nám na naší stránce!

Napište nám

Milí přátelé vzdělávání, zejména toho zahraničního, pokud máte jakékoli otázky, nebo si s námi prostě chcete popovídat, určitě se nám ozvěte. Rádi o vás uslyšíme.


Jsme registrované centrum UCAS

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.

    Jsme registrované centrum UCAS